Büyük değerlere sahip olan çeşitli sanat eserleri kimi zaman bir müzeye kimi zaman farklı bir sergi salonuna veya müzayede salonlarına taşınmaktadır. Taşıma esnasında sanat eserlerinin hiçbir zarar görmemesi ve özenle taşınması gerekmektedir. Firmamız tüm taşıma sektöründe hizmet kalitesi ile ön plana çıkmaktadır. Her taşıma şirketi sanat eserleri taşımacılığı hizmetlerini yerine getiremezler. Normal eşya taşıma işlerinde kaba kuvvete göre iş yapılırken, sanat eserleri, tarihi eserler gibi büyük maddi ve manevi değeri olan eşyaların taşınması ise tamamen profesyonel ekipler tarafından yapılmalıdır.

Taşıma farkları

Sanat eseri ve tarihi eser taşımacılığı arasında farklar bulunmaktadır. Uzun çalışmalar sonucu ortaya çıkartılmış ve en az 100 yıllık ve daha fazla olan eserler antika değeri kazanmaya başlar. Bu eserler müzelik özelliği kazandığında tarihi eser olarak kabul edilmeye başlanır. Tüm sanat eserleri ve tarihi eserler özel taşıma teknikleri kullanılarak taşınmalıdır. Sanat eseri olan bir tabloyu taşımak için paketleme yapılırken, paketlemede kullanılacak olan malzemelerin sanat eserinin yapısına hiçbir şekilde zarar vermeyecek, renklerini etkilemeyecek, nemlendirme oluşturmayacak özellikte olmalıdır. Ayrıca taşıma esnasında her hangi bir sarsıntı durumunda eser üzerinde çatlama ve dökülme gibi durumların yaşanmaması için tüm tedbirlerin alınması gerekmektedir.

Taşıma Esnasında Yaşanan Sorunlar

Sanat eseri taşımacılığı çok hassas bir iştir ve her an sorunlar yaşanabilmektedir. Sanat eseri taşımacılığında en büyük sorun taşıma izni alınabilmesi için gerekli olan bürokrasi sorunudur. Bazı sanat eserleri kazılar sonucu elde edildiği için zamanla zarar görmüş olabilmektedir. Daha fazla zarar vermeden taşımak oldukça zor bir iştir. Çeşitli nedenlerle önceden zarar görmüş olan sanat eserlerinin taşınması esnasında yapılacak küçük bir hata büyük sorunların yaşanmasına neden olacaktır.

Taşıma Şirketleri

Günümüzde tüm şehirlerde evden eve nakliye işleri yapan çok sayıda şirket bulunmaktadır. Sanat eseri taşımacılığı çok farklı bir iş olduğu için, tarihi eser ve sanat eseri taşıyacak olan şirketlerin özel olarak kurulması ve bu konuda sürekli eğitim görmesi gerekmektedir. Taşıma işlemini yapacak olan kişilerin eğitimli ve güvenlik tahkikatından geçmiş kişilerden seçilmesi önemlidir.

Hizmetlerimiz

Firmamız tüm taşıma sektöründe hizmetler vermektedir. Yapılacak taşıma işlemlerine göre ekip ayarlamaları yapılmakta ve işe göre eleman temin edilmektedir. Ev ve ofis taşıma işlerinde farklı araçlar ve elamanlar kullanılırken, hassas ve önemli işler olan sanat eserlerinin taşınması için özel araçlarımız ve bu konuda eğitimli olan personellerimizi kullanmaktayız. Tüm işlemler sigortalı olarak yapılmaktadır.