Nakliyat işlemleri birçok açıdan zor ve uğraştırıcı görülen sistemlerden biridir. Doğru ve profesyonel nakliyat firmasını bulmadan önce herkes taşımacılık firmalarına ön yargı ile yaklaşmaktadır. Eşyaların nakliyesinin düzgün yapılmayacağına, kayıpların yaşanacağına, eşyalarda deforme ya da bozulmalar görüleceğine inanırlar. Ancak işinde uzman ve deneyimli olan nakliyat firması sayesinde bu gibi sorunlar artık görülmemektedir. Eşyalar profesyonelce paketlenir, deneyimli kişiler tarafından ya da asansör kullanılarak taşınır, taşımaya uygun olan nakliye araçları kullanılır ve yeni adrese eksiksiz şekilde ulaşımı da sağlanır. Bu nedenle ofis, ev taşımacılığında şehirden şehre olsa bile nakliyat firmaları tercih edilebilir.

Taşımacılıkta İlk Önce Ne Yapılır?

Nakliyat hizmetini alacak olan kişi nakliyat firması ile iletişime geçer. Nakliyat firması taşınacak olan ofise ya da eve bir ekspertiz gönderir. Ekspertiz eşyalar üzerinde genel bir inceleme gerçekleştirmektedir. Eşyaların türleri, sayısı, kullanılacak ambalaj ve paket türleri, nasıl taşınacağı, ne tür nakliyat aracı kullanılması gerektiği gibi durumlara karar verilir. Ardından işlem tarihi belirlenir. Ve bir sonraki aşamaya yani paketlemeye geçiş yapılır.

Eşyaların Ambalaj ve Paketlemesi Eksiksiz Şekilde Yapılmalıdır

Nakliye işlemlerine başlamadan önceki en önemli adım eşyalara uygun ambalajlar ya da paketleme yöntemlerinin kullanılması olmaktadır. Çünkü taşıma esnasında eşyalar çok kolay zarar görebilir. Kırılabilir, deforme olabilir, parçalanabilir. Bu nedenle taşımacılıktan önce paketlemeye önem vermek önemlidir. Öncelikle eşyalar türlerine göre bir ayrıma tabi tutulur. Ayrıldıktan sonra ise hangi tür eşyada hangi paketlemenin kullanılacağına karar verilir. Kırılabilir cam paketlerde baloncuklu ambalajlar kullanılır. Kırılmayacak eşyalar ise koliler ile paketlenir. Araca yerleştirilirken de daha güvenli olması açısından yumuşak ürünlerle desteklenirler.

Ambalaj ve Paketlemeden Sonra Araca Taşıma

Eksiksiz ve profesyonel paketleme yapıldıktan sonra dikkatli şekilde araca taşınır. Araca taşınırken insan gücü de kullanılabilir, asansör de tercih edilebilir. Yüksek katlar söz konusu olduğunda asansörler daha fazla yardımcı olur. Son teknolojiye uygun şekilde taşımacılık yöntemleri nakliyat firması içerisinde yer almaktadır. Taşıma esnasında paketlerin açılmamasına ve deforme olmasına engel olunmaya çalışılır. Bu oldukça önemli bir noktadır.

Ambalaj Açılımı ve Montalama

Yeni adrese ulaşım sağlandıktan sonra ambalajlar eksiksiz şekilde açılır. O esnada ürünlerde bir zarar ya da sorun var mı kontrol edilir. Paketlerden çıkarılan ürünler tek tek marangoz yardımı ile montalanır. Böylece yerleştirme esnasında da eşyalarda bir sorun oluşmasına engel olunmaya çalışılır. Bu açıdan oldukça profesyonel bir yaklaşım sağlanır.